Κυριακή, Δεκεμβρίου 18, 2016

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ - ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΑΟ 4-0

Η ομάδα του Πάρη Κωνσταντακόπουλου με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 4-0 του ΑΟ Κορωπίου και θα κάνει γιορτές απολαμβάνοντας την κορυφή
Χριστούγεννα στην κορυφή ο Αήττητος! Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το 2016 η ομάδα του Πάρη Κωνσταντακόπουλου, η οποία στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής επικράτησε 4-0 του ΑΟ Κορωπίου και εξακολουθεί να φιγουράρει στην πρώτη θέση, στο +2 από τον δεύτερο Ολυμπιακό Λαυρίου. Τα Σπάτα, έφτασαν στο εντυπωσιακό σκορ χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο όπου έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο παρά τις απουσίες που είχαν (γι' ακόμα ένα ματς) και παρά την σθεναρή αντίσταση που αντιμετώπισαν από το Κορωπί (η ομάδα του Γιάννη Μαγγίνα με καλή τακτική μπόκαρε κατά διαστήματα τους γηπεδούχους).
Ας τα πάρουμε από την αρχή, σε ένα παιχνίδι βεβαίως που ο Αήττητος από την αρχή είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Τα Σπάτα απείλησαν στο 11' με κοντινή προσπάθεια του Σκούμα, την οποία έβγαλε με δύσκολη επέμβαση ο Ούσιος, ενώ στο 23' είχαν και δοκάρι με κεφαλιά του Μωυσιάδη. Λίγο αργότερα ήταν σειρά του Βαγγέλη να απειλήσει, ενώ στο 40' ο Ούσιος έκανε νέα μεγάλη απέκρουση, σε προσπάθεια του Λύγκου (σουτ). Το Κορωπί που έκανε άμυνα στο μισό γήπεδο έψαξε τις αντεπιθέσεις και απείλησε σε δύο περιπτώσεις: Μια σε επικίνδυνο γύρισμα του Σεϊτάι, όπου ο Μαστρογιάννης προ κενού τέρματος δεν μπόρεσε να πλασάρει κι άλλη μια με τον ίδιο ποδοσφαιριστή, ο οποίος σούταρε αλλά ο Κονόμι του είπε όχι.
Στην επανάληψη τα Σπάτα άσκησαν ακόμα μεγαλύτερη πίεση, ανέβασαν ρυθμούς και έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας, βρίσκοντας τις λύσεις που έψαχναν. Πριν ωστόσο έλθουν τα γκολ, χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες, όπως η κεφαλιά του Βιδάλη στο 48' (ο Ούσιος απομάκρυνε), αλλά και οι προσπάθειες των Σκούμα, Λύγκου, Γκούμα! Η υπεροχή του Αήττητου εν τέλει απέφερε καρπούς στο 66', όταν ο Σκούμας με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 70' ήλθε και το δεύτερο γκολ, αυτή την φορά με ωραίο τεχνικό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Γκούμα, ενώ το 3-0 σημείωσε ο Κοσμάς στο 72' με σουτ. Ο ίδιος ποδοσαιριστής διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 83' με ωραίο τελείωμα. Το Κορωπί στην επανάληψη παραδόθηκε στην ανωτερότητα του αντιπάλου, αλλά πρέπει να σημειώσουμε πως για 65' λεπτά στάθηκε εξαιρετικά ανασταλτικά κυρίως.
***Καλή η διαιτησία ***Διακριθέντες για τον Αήττητο οι Βαγγέλης, Κοσμάς, Γκούμας και Λύγκος ***Για το Κορωπί ο Ούσιος, παρά τα 4 γκολ που δέχτηκε, ήταν εξαιρετικός ***Αποθεώθηκε από τον κόσμο κατά την αλλαγή του ο Βαγγέλης ***Ντεμπούτο για τον Αήττητο έκανε ο νεαρός Μπαράκος
Διαιτητές: Ζαχαρόπουλος, Χόικας, Γκόντα
ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ: Κονόμι, Αλεξίου, Λαλαούνης, Βιδάλης (80' Μπαράκος), Μωυσιάδης, Αλιμπάς, Κοσμάς, Βαγγέλης (75' Γκόμπλιας), Λύγκος, Γκούμας, Σκούμας (84' Μασκλαβάνος).
ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΑΟ: Ούσιος, Καπουράνης (68' Πετράι), Βατίστας, Αλεξίου, Πάντου (85' Λυμπερόπουλος), Τογιάλι, Σεϊτάι, Κάλης, Μουτζακάς, Μαστρογιάννης, Μπανάι (83' Μπονές).ΠΗΓΗ ΠΑΜΕ ΜΠΑΛΑ