Σάββατο, Φεβρουαρίου 11, 2017

ΜΑΧΗ ΜΑΡΑΘΩΝΑ - ΚΡΥΟΝΕΡΙΟΥ ΑΠΟ 2-0

Από το καλό στο καλύτερο πάει η Μάχη Μαραθώνα! Η ομάδα του Σταύρου Ηλιόπουλου που τρέχει αήττητο σερί, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, κατάφερε να επικρατήσει 2-0 του Κρυονερίου και βρίσκεται πλέον στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα. Ο Μαραθώνας στο σημερινό (Σάββατο 11/2) παιχνίδι πραγματοποίησε μια σοβαρή και «γεμάτη» εφμάνιση, επιβεβαιώνοντας πως βρίσκεται στο καλύτερο... φεγγάρι του. Όσον αφορά το Κρυονέρι, που παλεύει για την παραμονή, ήταν μαχητικό, πρόσεξε τα μετόπισθεν αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό...
Η Μάχη από το ξεκίνημα ήταν άκρως επιθετική και με παιχνίδι τόσο από τον άξονα όσο και από τα άκρα προσπάθησε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Είχε δύο καλές φάσεις με τον Άντι Σένε και μια με τον Ραπτογιάννη, ενώ η υπεροχή της απέφερε καρπούς στο 25'. Το γκολ ξεκίνησε από υπέροχη ομαδική συνεργασία, με τον Παπαδόπουλο να τραβιέται στα άκρα να σεντράρει και τον Ραπτογιάννη με κεφαλιά να γράφει το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, όταν από κόρνερ του Παρούσου η μπάλα κόλλησε στα αντίπαλα καρέ και ο Σωτηριάδης που... μυρίζεται το γκολ με βολέ από κοντά έκανε το 2-0.
Στην επανάληψη το Κρυονέρι ρίσκαρε, ανέβασε κάπως τις γραμμές του, αλλά η Μάχη πατούσε γερά στον αγωνιστικό χώρο και δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Μάλιστα έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα τέρματα με κορυφαία το δοκάρι (εξ επαφής) του Παπαδόπουλου από φάουλ του Μίχα. Δοκάρι λίγο αργότερα είχε και ο Καραγκοζίδης, ενώ απείλησε επίσης ο Σένε με εκτέλεση φάουλ (το έβγαλε ο Μανουσάκης στο γάμα). Στο 70' ακυρώθηκε γκολ του Σωτηριάδη για οφ σάιντ.
*** Ο αγώνας ξεκίνησε με ακριβώς 30 λεπτά καθυστέρηση λόγω αργοπορίας του γιατρού ***Δεν υστέρησε κανείς για την Μάχη που βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα
Διαιτητές: Φωστέρης, Πολυχρονιάδης, Βιτσεντζάτος